2011 Achievements

2010 Achievements

2009 Achievements

2008 Achievements

Dog Show Placing Judge
Rodney Manchester 1st Puppy & Best Puppy in Breed Mr A Ryder
GRC Wales 4th Puppy Mrs L D Kipps
Easington & Peterlee 1st Puppy, Best Puppy, Best of Breed Mr R Stafford
Southern GRC 1st Puppy & 1st Novice Mrs P Arnold
West Torrington & District

1st Puppy, 1st Junior, Best Puppy

GAINED JUNIOR WARRANT

Mrs D Ewings
Scottish Breeds 4th Puppy, 1st Junior, 3rd Novice Mrs K Greenwood
GRC of Scotland 4th Puppy Mrs S Goodwin
North West GRC 2nd Junior, 2nd Novice, 3rd Undergrad Mr J Richardson
GRC 1st Junior Mrs P Comer
National Gundog 1st Junior & Res CC Mrs G Wicklow
GRCN 2nd Junior Dog Miss M McDonald
United Retriever 3rd Junior Mrs J Ryder
City of Birmingham 2nd Junior Mrs B Keighley
Driffield 2nd Junior Mrs A Moss
Gundog Society of Wales 1st Yearling Mr G Hennessy
Northern GRA 3rd Yearling Mrs J Taylor
Midland GRC 3rd Yearling Mr M Godefroy
LKA 2nd Yearling Mrs S Brown
Elsa Darlington & District CS 1st Puppy, Best Puppy, Best of Breed, PG2 Mr C Woodward
Cumberland CA 1st Puppy, Best Puppy Miss M Neil
Southern GRS 3rd Maiden, 4th Novice Mrs C E Zingg
Newton Aycliffe 1st Puppy, Best Puppy, Best of Breed Mrs J Morrissey
Scottish Breeds 3rd Junior Mrs S M Ross
NGRA 1st Puppy, 1st Junior, 1st Undergraduate, Best Puppy Bitch & Reserve Best Puppy in Show Mr D Taylor
GRC Scotland 5th Junior Mrs L D Kipps
North West GRC 2nd Junior, 1st Maiden, 1st Novice, 2nd Undergrad Mrs S Boothroyd
GRCN 2nd Junior, 3rd Yearling, 2nd Undergraduate, 1st Graduate Miss M McDonald
United Retriever 4th Junior, 3rd Undergrad Mrs F M Brightley
SKC 4th Junior, 4th Yearling, 2nd Undergrad  Mrs J Barrow
Stanhope Agricultural Show

1st Junior, 1st Graduate, 1st Open

Best of Breed

Miss M Mowatt
Eastern Counties GRC 6th Junior, 6th Special Yearling, 3rd Undergraduate Mrs I M Holloway
Fizz Manchester 2nd Limit Mr C Mackay
Southern GRS 3rd Limit Mrs C E Zingg
GRCN 1st Limit, Best Bitch, Reserve Best in Show Miss M McDonald
SKC 3rd Limit Mrs J Barrow
Eastern Counties GRC 4th Limit Mrs I M Holloway
Northern GRA 2nd Limit Mrs M I Woods
LKA 3rd Limit Mrs A P Hagger
Copper Northern GRA 4th Limit Mrs J Taylor
Berkshire Downs & Chilterns GRC 5th Limit Mrs W Andrews

 

2007 Achievements

Dog Show Placing Judge
Rodney Gundog Soc. of Wales 2nd Minor Puppy Mrs P Tuck
Northern GRA 2nd Minor Puppy Mr P R Kempson 

Berkshire Downs & Chilterns GRC

1st Minor Puppy, 1st Puppy, 1st Maiden, 1st Novice

Best Puppy Dog

Reserve Best Puppy in Show

Mrs I M Holloway
Gundog Breeds of Scotland 1st Minor Puppy, 3rd Puppy, 4th Novice Mrs E Caisley
Southport & Birkdale 1st Puppy, Best Puppy & Reserve Best Puppy in Show

Mr C Gibson

Mrs A Williams

Midland GRC 3rd Minor Puppy, 5th Puppy, 6th Maiden, 6th Novice Mr G L Talbot
Sunderland & District 1st Puppy, Best Puppy, Best of Breed, PG 2 Mr M Greenwood
Elsa Northern GRA 3rd Minor Puppy Mrs S Almey
Fizz Northern GRA 5th Post Graduate Mrs S Almey
Copper Boston & District 5th Limit Mrs R Broughton
Windsor 5th Limit Mrs S Linter

 

2006 Achievements

Dog Show Placing Judge
Fizz GRC Wales 2nd Junior Mrs P Comer
Three Counties 2nd Junior Miss F Garget
Blackpool 1st Junior Dr S A Marshall
Leeds 3rd Graduate Mrs E Caisley
United Retriever 3rd Graduate Miss I Cuthill
SKC 2nd Graduate Mrs J Iles-Hebbert
Birmingham City 3rd Graduate Mrs C D Ashton
Darlington 4th Graduate Mrs P A Nelmes
Eastern Counties GRC 4th Graduate Mrs L J Hennessy
Driffield 5th Post Graduate  Mrs S Goodwin
Northern GRA 4th Graduate Mr J S Hicks

Copper

GRC of Scotland 5th Mid Limit Mrs A Cardell (Sweden)
Border Union 5th Minor Limit   Mrs V B Clarke
Blackpool 4th Mid Limit Miss S Boothroyd
South Wales

5th Mid Limit

Mr W Blyth
United Retriever 5th Limit Dog Dr R Barbour
Darlington 4th Limit Dog  Mr J D Senior

 

2005 Achievements

Dog Show Placing Judge
Dylan North West GRC 5th Limit Mr J Lennon
SKC 4th Limit Mrs A Horan
Blackpool 3rd Limit Dr L Roberts
East of England 2nd Limit Mrs J Tiranti
Copper GRCN 1st Post Graduate, Best Dog, Reserve Best in Show Mrs R Hill
WELKS 1st Post Graduate Mr E W Darby
SKC 1st Post Graduate  Mrs A Horan
Border Union 2nd Post Graduate Mrs F M Brightley
Blackpool 3rd Post Graduate Dr L Roberts
Leeds 3rd Post Graduate  Mrs U M Spratt
United Retriever 1st Post Graduate Mrs E J Walker
Welsh Kennel Club

2nd Post Graduate

Mr P Carey
Fizz SKC 2nd Minor Puppy, 4th Puppy, 5th Novice Mrs P A Armstrong
Darlington

1st Minor Puppy, 1st Puppy, 1st  Maiden, 1st Novice

Best Puppy Bitch

Mrs P Barnes
Eastern Counties GRC 1st Minor Puppy, 3rd Novice, 3rd Debutante Mrs B Mills
Gundog Breeds of Scotland 4th Puppy, 5th Novice Mrs P Edwards

 

2004 Achievements

Dog Show Placing Judge
Copper Bath 5th Graduate Mrs P Grayson
Blackpool 1st Graduate Mrs M Bradbury
East of England 4th Graduate Mrs F Marshall
Bournemouth 1st Graduate Mrs S Almey
SKC 2nd Graduate Mr G Talbot
Dylan GRC of Scotland 3rd Mid Limit Ms L Wilson
Ulster GRC 1st Minor Limit Mr A M Scott
Border Union 5th Minor Limit Mrs S Birkin-Green
Bournemouth 2nd Limit Mrs S Almey
Eastern Counties GRC 1st Limit Mrs B Baskett

 

2003 Achievements

Dog Show Placing Judge
Copper North West GRC 5th Junior, 4th Undergrad Mrs A Banks
GRC of Northumbria 4th Junior Mrs J Grimmett
Leeds 1st Yearling Mr R Hibbs
Eastern Counties GRC 2nd Yearling Mrs C E Zingg
Midland Counties 5th Undergrad Mrs H Parkinson
Dylan Scottish Breeds 5th Post Graduate Mr C Mackay
Darlington 5th Post Graduate Mrs P Cooper
Midland Counties

1st Post Graduate

RCC

Mrs H Parkinson

 

2002 Achievements

Dog Show Placing Judge
Copper Blackpool 4th Minor Puppy Mrs E A Pope
Leeds 4th Minor Puppy Mr J D Senior
Bournemouth 1st Minor Puppy, 2nd Puppy Mr A Fall
United Retriever 1st Minor Puppy, 2nd Puppy Mrs C E Zingg
SKC 4th Puppy Mrs A T Stuifbergen-Hoetjes
Darlington 2nd Puppy Mr J S Hicks
Driffield 5th Puppy Mrs B Keighley
Dylan GRC of Scotland 5th Graduate Mrs A Woodcock
Leeds 1st Graduate Mr J D Senior
Bournemouth 2nd Post Graduate  Mr A Fall
United Retriever 5th Graduate Mrs C E Zingg
Darlington 5th Graduate Mr J S Hicks

 

2001 Achievements

Dog Show Placing Judge
Dylan GRC of Northumbria 4th Yearling Mrs S Pounds-Longhurst
Leeds 5th Graduate Mr R A Strudwick
SKC 5th Graduate  Mrs B Liggins

2000 Achievements

Dog Show Placing Judge
Dylan URC 3rd Junior, 1st Maiden, 2nd Novice, 1st Special Beginners Mrs P Robertson
Welsh KC 3rd Maiden,  5th Debutante Mrs W Andrews
SKC 5th Novice Mrs A Pamment
Darlington 1st Junior, 1st Yearling, 1st Undergrad Mr A Fall
Driffield

1st Junior, 3rd Yearling 

Mr G Talbot
Gundog Breeds of Scotland 5th Junior Mrs V Birkin